SKU: VFPA36BP71LN
Availability: 2 Qty In Stock
Regular price
+ FREE SHIPPING
Regular price
Sale price
+ FREE SHIPPING
SHOP WITH CONFIDENCE
RECREATION OUTFITTERS STANDS BEHIND EVERY TRANSACTION
100%
Satisfaction Guaranteed
Easy Shipping
Price Match
SHOP WITH CONFIDENCE
100% Guarantee & Easy Returns
FREE and Fast Shipping
Price Match Guarantee
For more information, view our price match policy.
When Will My Item Arrive?
  • Your freight carrier will call you to schedule a delivery window of about 4–8 hours
  • Freight shipments are carried in semi trucks, which have lift gates to assist with unloading
  • You must sign for the shipment to indicate that you’ve accepted the delivery
This item leaves our warehouse within time frame shown under the add to cart button.
90-Day Returns
Restocking Fee
Includes
  • Black Frame, Hood, Louvers and Blower.
Features
  • Model #: VFPA36BP71LN
  • Fuel Type: Natural Gas
  • Ignition Type: Intermittent Pilot
  • Empire contour burner system
  • Fixed fire screen
  • Matte black metal interior
  • Black unitized louvers
  • Black hood
  • Rock wool
  • Vent free units do not require any venting products
Specifications
  • Overall Dimensions: 39" (W) x 17.37" (D) x 37.75" (H)
  • Rough Framing Dimensions - 39.5" (W) x 17.87" (D) x 38.25" (H)
  • Viewing Area Dimensions - 36" (W) x 24.87" (H) (680" sq.)
  • BTU: 36,000
Required: Must Choose Log Set to Complete This Unit. (Not Included, Sold Separately):
  • Ceramic Fiber Fireplace 5-piece Log Set (LS30EF)
  • Sassafras Refractory 30 inch 6-piece Log Set (LS30RS)