Veratron Deep-Pipe Level Sender - 500mm - 240 to 33 OHM [A2C1747250001]
Deep-Pipe Level Sender - 500mm - 240 to 33 OHMDeep-Pipe Level Sensor is ideal for usage in fuel tanks. Its 38 mm diameter vertical tube contains a float inside, which measures a level of the liquid. Small holes at the top and bottom of the tube act as a baffle... read more
SKU: CWR-82759
Vendor: Veratron
Availability: Out Of Stock
Product Type: Gauge Accessories
Regular price
Regular price
Sale price
SHOP WITH CONFIDENCE
RECREATION OUTFITTERS STANDS BEHIND EVERY TRANSACTION
100%
Satisfaction Guaranteed
Easy Shipping
Price Match
SHOP WITH CONFIDENCE
100% Guarantee & Easy Returns
FREE and Fast Shipping
Price Match Guarantee
For more information, view our price match policy.
When Will My Item Arrive?
  • Your freight carrier will call you to schedule a delivery window of about 4–8 hours
  • Freight shipments are carried in semi trucks, which have lift gates to assist with unloading
  • You must sign for the shipment to indicate that you’ve accepted the delivery
This item leaves our warehouse within time frame shown under the add to cart button.
90-Day Returns
Restocking Fee
Deep-Pipe Level Sender - 500mm - 240 to 33 OHM
Deep-Pipe Level Sensor is ideal for usage in fuel tanks. Its 38 mm diameter vertical tube contains a float inside, which measures a level of the liquid. Small holes at the top and bottom of the tube act as a baffle to fuel sloshing around in the fuel tank, so the float position remains stable at any sea state.
Sensors are made in various lengths starting at 150 mm increasing to 1200 mm – please ensure that the length chosen is at least 4 mm from the base of the fuel tank once fitted.
Features:
  • Tubular Sensor Stainless Steel
  • Suitable for Fuel (Oi -Petroleum-Diesel-Gasoline) and Water
  • Length: 500 mm
Technical Specifications:
  • TE Superseal Connector 2-Pole IP67
  • Operating Temp.: -25°C to 65°C or -13°F to 149°F
  • Operating Voltage: 6 to 24 VDC
  • Compensation chamber
  • Flange: 5-Hole SAE Flange 54mm PA66 GF30
  • Wiring harness with length of 200 mm
  • Signal ranges: 240 to 33 OHM
  • IP67 protection rating
  • Communication: Analog
In the Box:
  • Deep-Pipe Level Sensor
  • Installation Kit
  • Safety Instructions
  • Installation Instructions
*Sold as an Individual
Specifications:
  • Color: Silver
  • Box Dimensions: 4"H x 4"W x 30"L WT: 2 lbs
  • UPC: 7640178726130
Need More Help?
Our expert can help guide you through
your purchase.
Call Now (888) 351-8180
or
send us an email
Features:
  • Length: 500 mm
Technical Specifications:
  • Compensation chamber
  • Signal ranges: 240 to 33 OHM