Empire 48" Deluxe Tahoe Direct Vent Fireplace with Blower - Intermittent Pilot Features Features Color: Black(DVD48FP71P, DVD48FP71N) Product Dimensions: 49" W x 37 5/8" H x 16 3/8" D(DVD48FP71P, DVD48FP71N) Direct vent gas fireplace Designed for in-wall installation Produces a natural dancing flame Hand-painted ceramic fiber log set Available in... read more
SKU: DVD48FP71P
Availability: 1 Qty In Stock
Product Type: Gas Fireplace
Regular price
+ FREE SHIPPING
Regular price
Sale price
+ FREE SHIPPING
SHOP WITH CONFIDENCE
RECREATION OUTFITTERS STANDS BEHIND EVERY TRANSACTION
100%
Satisfaction Guaranteed
Easy Shipping
Price Match
SHOP WITH CONFIDENCE
100% Guarantee & Easy Returns
FREE and Fast Shipping
Price Match Guarantee
For more information, view our price match policy.
When Will My Item Arrive?
  • Your freight carrier will call you to schedule a delivery window of about 4–8 hours
  • Freight shipments are carried in semi trucks, which have lift gates to assist with unloading
  • You must sign for the shipment to indicate that you’ve accepted the delivery
This item leaves our warehouse within time frame shown under the add to cart button.
90-Day Returns
Restocking Fee
Empire 48" Deluxe Tahoe Direct Vent Fireplace with Blower - Intermittent Pilot
Features
Color: Black(DVD48FP71P, DVD48FP71N)
  • Product Dimensions: 49" W x 37 5/8" H x 16 3/8" D(DVD48FP71P, DVD48FP71N)
  • Direct vent gas fireplace
  • Designed for in-wall installation
  • Produces a natural dancing flame
  • Hand-painted ceramic fiber log set
  • Available in natural gas or propane
  • Includes blower to help circulate warm air
  • Large heat-resistant tempered glass window
  • Ideal for applications where wall-cavity space is tight
  • Can be finished with tile or other non-combustible material
Specifications
  • Maximum BTU Output: 28,000
  • Min/Max Natural Gas Inlet Pressure: 4.5"/14" WC
  • Min/Max Propane Inlet Pressure: 11"/14" WC
  • Framing Dimensions: 43 3/8" W x 37 3/8" H x 16 3/8" D
  • Venting Dimensions: 4" ID
  • Approved Direct Vent Systems: Simpson Duravent® GS 4" - 6 5/8", American Metal Products 4" - 6 5/8", Selkirk Direct-Temp 4" - 6 5/8", MetalFab SureSeal 4" - 6 5/8", Security Secure Vent 4" - 6 5/8", Excel DV 4" - 6 5/8", Empire Horizontal Round Termination Kit DVVK-4RE, DVVK4REVS, Empire Flexvent Kits:DVVK-4F, DVVK-4FV, DVVK-4FRE, DVVK-4FREVS
  • Approximate Viewing Area: 42 1/2" W x 22" H
  • Valve Type: IPI (Intermittent Pilot)
Need More Help?
Our expert can help guide you through
your purchase.
Call Now (888) 351-8180
or
send us an email