Armen Living | Jagger Modern 26" Wood and Faux Leather Counter Height Bar Stool | LCJGBABLGR26
Armen Living | Jagger Modern 26" Wood and Faux Leather Counter Height Bar Stool | LCJGBABLGR26. This features a mid-century modern aesthetic that can blend into any home decor, providing an inviting furniture piece for you and your guests. The smooth shape and clean lines of the Jagger are accompanied... read more
SKU: LCJGBABLGR26
Vendor: Armen Living
Availability: 28 Qty In Stock
Product Type: Barstool
Regular price
+ FREE SHIPPING
Regular price
Sale price
+ FREE SHIPPING
SHOP WITH CONFIDENCE
RECREATION OUTFITTERS STANDS BEHIND EVERY TRANSACTION
100%
Satisfaction Guaranteed
Easy Shipping
Price Match
SHOP WITH CONFIDENCE
100% Guarantee & Easy Returns
FREE and Fast Shipping
Price Match Guarantee
For more information, view our price match policy.
When Will My Item Arrive?
  • Your freight carrier will call you to schedule a delivery window of about 4–8 hours
  • Freight shipments are carried in semi trucks, which have lift gates to assist with unloading
  • You must sign for the shipment to indicate that you’ve accepted the delivery
This item leaves our warehouse within time frame shown under the add to cart button.
90-Day Returns
Restocking Fee
Armen Living | Jagger Modern 26" Wood and Faux Leather Counter Height Bar Stool | LCJGBABLGR26. This features a mid-century modern aesthetic that can blend into any home decor, providing an inviting furniture piece for you and your guests. The smooth shape and clean lines of the Jagger are accompanied by soft, sleek faux leather upholstery. The Jagger counter stool is crafted with durable wood construction and incorporates a convenient square footrest for extra support. The Jagger is available in your choice of cream or brown faux leather with walnut wood finish or Gray faux leather with a black brushed wood finish.
Features
Specifications
  • Brand: Armen Living
  • SKU: LCJGBABLGR26
  • UPC: 721535751631
  • Stock Id: 1316067
  • Product Number: LCJGBABLGR26
  • Series: Jagger
  • Warranty Info: Brand New
  • Color: Gray
  • Weight: 13 lbs.
  • Material: Metal and Wood and Faux Leather
  • Assembly Required: Yes
  • Seat Depth: 16"
  • Arm height: 35"
  • Seat Width: 19"
  • Upholstery Color: Gray
  • Wood Type: Plywood
  • Fabric Content: 100% polyurethane
  • Back Height: 9"
  • Wood Color: Black
  • Cushion Fill Material: Foam
  • Prop 65: Formaldehyde
Dimensions & Weight
  • Width: 21"
  • Depth: 20.5"
  • Height: 36.25"
Need More Help?
Our expert can help guide you through
your purchase.
Call Now (888) 351-8180
or
send us an email