Armen Living | Grady 29" Swivel Gray Faux Leather and Walnut Wood Bar Stool | LCGRBAWAGR30
Armen Living | Grady 29" Swivel Gray Faux Leather and Walnut Wood Bar Stool | LCGRBAWAGR30 allows you to create the home aesthetic you have always dreamed of. The exceptionally comfortable foam-padded cushion is wrapped in faux leather upholstery, which is wonderfully compliments by the walnut wood chair back. Its... read more
SKU: LCGRBAWAGR30
Vendor: Armen Living
Availability: 33 Qty In Stock
Product Type: Barstool
Regular price
+ FREE SHIPPING
Regular price
Sale price
+ FREE SHIPPING
SHOP WITH CONFIDENCE
RECREATION OUTFITTERS STANDS BEHIND EVERY TRANSACTION
100%
Satisfaction Guaranteed
Easy Shipping
Price Match
SHOP WITH CONFIDENCE
100% Guarantee & Easy Returns
FREE and Fast Shipping
Price Match Guarantee
For more information, view our price match policy.
When Will My Item Arrive?
  • Your freight carrier will call you to schedule a delivery window of about 4–8 hours
  • Freight shipments are carried in semi trucks, which have lift gates to assist with unloading
  • You must sign for the shipment to indicate that you’ve accepted the delivery
This item leaves our warehouse within time frame shown under the add to cart button.
90-Day Returns
Restocking Fee
Armen Living | Grady 29" Swivel Gray Faux Leather and Walnut Wood Bar Stool | LCGRBAWAGR30 allows you to create the home aesthetic you have always dreamed of. The exceptionally comfortable foam-padded cushion is wrapped in faux leather upholstery, which is wonderfully compliments by the walnut wood chair back. Its adaptable look can blend into any home environment, making this the perfect piece of furniture to match your decor. The Grady features a full 360-degree swivel function that increases the mobility of your stool. The Grady is available in your choice of Gray or cream fabric color options. Also available in 25" counter height and 29" bar height, the Grady can support up to 250lbs.
Features
  • Bent Wood/Metal/Faux Leather
  • 100% Polyurethane
  • HEIGHT VARIATION OPTIONS - Whether you have a kitchen island, a bar table, pub table, or peninsula, we've got you covered with any height you desire! Our bar height stools have a comfortable seat height of 30" and our counter height stools hold you at a convenient 26" seat height.
Specifications
  • Brand: Armen Living
  • SKU: LCGRBAWAGR30
  • UPC: 721535755998
  • Stock Id: 1476646
  • Product Number: LCGRBAWAGR30
  • Series: Grady
  • Warranty Info: Brand New
  • Color: Gray
  • Weight: 15 lbs.
  • Seat Depth: 17"
  • Seat Width: 17"
  • Back Height: 10"
  • Prop 65 Chemicals: Formaldehyde
Dimensions & Weight
  • Width: 19"
  • Depth: 20"
  • Height: 39"
  • Seat Height: Bar
  • Exact Seat Height: 29"
Need More Help?
Our expert can help guide you through
your purchase.
Call Now (888) 351-8180
or
send us an email