Armen Living | Dani 26" Gray Velvet Barstool in Black Brushed Wood Finish | LCDIBABLGR26
Armen Living | Dani 26" Gray Velvet Barstool in Black Brushed Wood Finish | LCDIBABLGR26 a must-have addition to your kitchen or bar. The stools' round back features just the right amount of curve that plays against the elegant wood legs. The lovely four leg base is the perfect accompaniment... read more
SKU: LCDIBABLGR26
Vendor: Armen Living
Availability: 59 Qty In Stock
Product Type: Barstool
Regular price
+ FREE SHIPPING
Regular price
Sale price
+ FREE SHIPPING
SHOP WITH CONFIDENCE
RECREATION OUTFITTERS STANDS BEHIND EVERY TRANSACTION
100%
Satisfaction Guaranteed
Easy Shipping
Price Match
SHOP WITH CONFIDENCE
100% Guarantee & Easy Returns
FREE and Fast Shipping
Price Match Guarantee
For more information, view our price match policy.
When Will My Item Arrive?
  • Your freight carrier will call you to schedule a delivery window of about 4–8 hours
  • Freight shipments are carried in semi trucks, which have lift gates to assist with unloading
  • You must sign for the shipment to indicate that you’ve accepted the delivery
This item leaves our warehouse within time frame shown under the add to cart button.
90-Day Returns
Restocking Fee
Armen Living | Dani 26" Gray Velvet Barstool in Black Brushed Wood Finish | LCDIBABLGR26 a must-have addition to your kitchen or bar. The stools' round back features just the right amount of curve that plays against the elegant wood legs. The lovely four leg base is the perfect accompaniment to the soft upholstery of the seat. Placed at your kitchen counter, game table, or around a counter height table, these Armen Living Dani barstools are a trendy style statement you will love having in your home. The Armen Living Dani barstools are available in your choice of Gray velvet upholstery with a brushed black wooden frame or black faux leather upholstery with a walnut glazed wooden frame.
Features
  • Included: 1 Barstool
  • Seat Height: 26
  • Upholstery Color: Grey or Brown
  • Product Dimensions: 19"W x 19"D x 35.75"H SH: 26"
  • Upholstery Material: Faux Leather
  • Comes with standard 1 year limited warranty
  • Note: Color and saturation may vary due to lighting and monitor/phone screen settings
Specifications
  • Brand: Armen Living
  • SKU: LCDIBABLGR26
  • UPC: 721535744015
  • Stock Id: 1316195
  • Product Number: LCDIBABLGR26
  • Series: Dani
  • Warranty Info: Brand New
  • Color: Gray
  • Weight: 12.5 lbs.
  • Construction: KD
  • Material: Black Steel and Fabric and Plywood
  • Assembly Required: Yes
  • Seat Depth: 15.5"
  • Seat Width: 19"
  • Upholstery Color: Gray
  • Wood Type: Poplar
  • Fabric Content: 100% Polyester
  • Back Height: 10"
  • Leg Height: 23.25"
  • Wood Color: Black Brushed Wood
  • Cushion Fill Material: Foam
  • Prop 65: Formaldehyde
Dimensions & Weight
  • Width: 19"
  • Depth: 19"
  • Height: 35.75"
Need More Help?
Our expert can help guide you through
your purchase.
Call Now (888) 351-8180
or
send us an email